Darmowe poradniki

Kindergeld

KINDERGELD - PROCEDURY, OPISY, WNIOSKI, DOKUMENTY (KOMPLETNE INFORMACJE)

1. Komu należy się Kindergeld (jeżeli spełniasz jeden z warunków - Kindergeld Ci przysługuje)

- Jeżeli którekolwiek z rodziców było zatrudnione legalnie na terenie Niemiec dużej niż 180 dni
- Jeżeli którekolwiek z rodziców posiada firmę w Niemczech i rozlicza się w Niemczech (jest rezydentem podatkowym w Niemczech)
- Jeżeli którekolwiek z rodziców mieszka na terenie Niemiec i rozlicza się w Niemczech (jest rezydentem podatkowym w Niemczech)

2. Dodatkowe uwagi do pk.1

- Jeżeli uważasz że ktoś zrobi to lepiej od Ciebie: Jesteś w błędzie
- Jeżeli uważasz że ktoś zbierze za ciebie wszystkie dokumenty: Jesteś w błędzie
- Jeżeli uważasz że ktoś zrobi to szybciej za Ciebie lub może cos przyspieszyć: Jesteś w błędzie
- Jeżeli nie pobierasz zasiłku rodzinnego w Polsce: to bardzo dobrze (nie może być zbiegu zasiłku rodzinnego z Polski z Kindergeld, poniewaz wtedy Twój zasiłek Kindergeld zostanie pomniejszony o zasiłek rodzinny pobierany z Polski)
- Jeżeli Twój MOPS/GOPS/ROPS wystawi Ci zaświadczenie że nie pobierasz zasiłku rodzinnego na dzieci z powodu przekroczenia dochodu : Jeszcze Lepiej ( Niemiecki Kindergeld nie jest uzależniony od dochodu a będziesz miał/a "´czarno na białym" że nie pobierasz zasiłku rodzinnego w Polsce.
- Jeżeli pobierasz 500+ w Polsce, nadal przysługuje ci zasiłek Kindergeld aczkolwiek zostanie pomniejszony o pobierana kwotę zasiłku 500+
- Jeżeli mieszkasz z dziećmi w Polsce a np. mąż mieszka/pracuje w Niemczech, nadal przysługuje Ci Kindergeld

3. Ogólne warunki Kindergeld

- Kindergeld jest zawsze wypłacany wstecz od momentu powstania obowiązku płatności np. od momentu kiedy zacząłeś/as pracować w Niemczech pomimo ze wniosek jako pracownik możesz złożyć dopiero po 180 dniach.
- Kindergeld jest wypłacany nawet do 4 lat wstecz więc nie przejmuj się czasem trwania wydawania decyzji ponieważ nic nie tracisz (wszystko zostanie wyrównane)
- Kindergeld są pieniędzmi dla rodziców przeznaczonymi dla dzieci więc Twoja ciężka sytuacja rodzinna nie jest warunkiem przyspieszającym wydanie decyzji.
- Kwoty miesięczne wypłacanego Kindergeld (rok 2017)to: 1 i 2 dziecko dostaje 192 €, 3 dziecko dostaje 198 €, 4 dziecko i każde następne dostaje 223 € - Kindergeld jest wypłacany na dzieci uczące się do 25 roku życia - Kindergeld wypłacany jest na Twoje dzieci, dzieci adoptowane , dzieci Twojego współmałżonka ( o ile prowadzicie wspólne gospodarstwo domowe)

4. Pobierz wszystkie poniższe i niezbędne dokumenty

KLIKNIJ aby POBRAC: Oficjalny Wniosek o Kindergeld
- Po Polsku i Niemiecku

KLIKNIJ aby POBRAC: Oficjalny wniosek o Kindergeld- załącznik: Dzieci
- Po Polsku i Niemiecku

KLIKNIJ aby POBRAC: Zaświadczenie o miejscu zamieszkania
- Po Polsku i Niemiecku

KLIKNIJ aby POBRAC: Zaświadczenie o miejscu zamieszkania (alternatywne)
- Po Polsku i Niemiecku

KLIKNIJ aby POBRAC: Zaświadczenie o Pobieraniu lub nie pobieraniu zasiłku rodzinnego w Polsce
- Po Polsku i Niemiecku

KLIKNIJ aby POBRAC: Zaświadczenie z szkoły dzieci (o ile są w wieku szkolnym)
- Po Polsku i Niemiecku

5. Wypełnij wszystkie pobrane dokumenty  

- Wniosek o Kindergeld należy wypełnić,
- Zaświadczenie o zameldowaniu wypełnia urząd meldunkowy w twoim mieście/gminie,
- Zaświadczenie ze szkoły wypełnia szkoła Twojego dziecka

6. Nie zapomnij do dokumentów dołączyć (oryginalne):

- Europejskie akty urodzenia każdego dziecka (żeby dostać je za darmo z Urzędu stanu cywilnego, zasugeruj ze sa Ci potrzebne do zasiłku).
- Europejski Akt małżeństwa
- Zaświadczenie z urzędu marszałkowskiego o pobieraniu lub nie pobieraniu zasiłku 500+ (musisz je dodatkowo przetłumaczyć przez przysięgłego tłumacza na język Niemiecki.
- Jeżeli pracowałaś/es w Niemczech ale jako Polski pracownik to dołącz druk rozliczenia podatkowego z Polski EU/EWR
- Jeżeli pracowałaś/es jako pracownik Niemieckiej firmy to dołącz miesięczne rozliczenia od pracodawcy: Lohnsteuerbescheinigung
- Jeżeli prowadzisz własną działalność w Niemczech, dołącz kopie Gewerbe-Anmeldung + Druk o dochodach z rozliczenia EU/EWR (Urząd skarbowy w Polsce) + np. rozliczenie z Niemiec + Einnahmen-Überschuss-Rechnung (wszystko jest dobre co udowadnia ze FAKTYCZNIE wykonujesz prace na terenie Niemiec i masz z tego tytułu dochody)


* Jeżeli instytucja/urząd/szkoła , nie będą chcieli wypełnić jednego z wniosków na naszych drukach: NIE MARTW SIE, weź potrzebna informacje na ich własnym druku (po prostu wtedy będziesz musiał/musiała przetłumaczyć ten dokument przez przysięgłego tłumacza na język Niemiecki).
* Pamiętaj że wszystkie dokumenty wraz z tłumaczeniami zawsze należy dostarczać do urzędu ktory ma Ci przyznać Kindergeld- W Oryginale. Spakuje po prostu wszystkie dokumenty jakie masz do koperty.

7. Pomoce (kliknij na link aby pobrać, zobaczyć, wydrukować lub obejrzeć)

Przykład wypełnionego wniosku o Kindergeld
- Czarno na białym

8. Jeszcze raz sprawdź czy wszystko masz (lista poniżej)

- Oficjalny Wniosek o Kindergeld (wypełniony przez Ciebie i podpisany z aktualna data)
- Oficjalny wniosek o Kindergeld- załącznik: Dzieci (wypełniony przez Ciebie i podpisany z aktualna data)
- Zaświadczenie o miejscu zamieszkania (wypełnione przez Twój Urząd meldunkowy w Polsce i podstemplowane)
- Zaświadczenie o miejscu zamieszkania (alternatywne)(wypełnione przez Twoj Urząd meldunkowy w Polsce i podstemplowane)
- Zaświadczenie o Pobieraniu lub nie pobieraniu zasiłku rodzinnego w Polsce (wypełnione i podstemplowane przez Twoj MOPS/GOPS/ROPS)
- Zaświadczenie z szkoły dzieci (o ile są w wieku szkolnym)(wypełnione i podstemplowane przez szkole/przedszkole do którego chodzą Twoje dzieci)
- Europejski akt urodzenia każdego z Twoich dzieci (wystawiony przez Urząd stanu Cywilnego)
- Europejski akt małżeństwa
- Zaświadczenie z urzędu marszałkowskiego czy pobierasz zasiłek 500+ i od kiedy.
- Zaświadczenia o dochodach jako pracownik, pracownik oddelegowany lub właściciel niemieckiej firmy (informacje wymienione w pk.6)

9. Wzory pism przewodnich

Pismo przewodnie które należy wysłać wraz z wnioskiem (pierwszym)

Pismo przewodnie (ponaglające) które należy wysłać po kilku miesiącach które pozostaną bez odpowiedzi z strony urzędu.

10. Wysyłka (adres) - 
W zależności w jakim Landzie pracowałeś/as lub prowadziłeś/as firmę czy też mieszkałeś/as.FAMILIENKASSE IN BAUTZEN
NEUSALZAER STR. 2
D-02625 BAUTZEN
DEUTSCHLAND

Familienkasse Landau/Pfalz
Johannes-Kopp-Straße 2
D-76829 Landau in der Pfalz
DEUTSCHLAND

Agentur für Arbeit Familienkasse Gießen
Nordanlage 60
D - 35390 Gießen
DEUTSCHLAND

Agentur für Arbeit Familienkasse Halle
Schopenhauerstraße 2
D - 06114 Halle
DEUTSCHLAND


PAMIĘTAJ

- Jeżeli o czymś zapomnisz, nie martw się: Najważniejsze że złożyłeś/as wniosek o Kindergeld, w razie braków w dokumentach, Urząd wydający decyzje "famillienkasse" po prostu poprosi Cię o uzupełnienie dokumentów.
- Jeżeli przytłacza Cię ogrom dokumentów i zaświadczeń: Nie potrzebnie, nie przejmuj się, pamiętaj ze masz czas nawet do 4 lat, wiec zbieraj wszystko po woli i sukcesywnie.
- Jeżeli jakiś dokument masz tylko w języku Polskim : Przetłumacz go przez przysięgłego tłumacza na język Niemiecki i zawsze wysyłaj dokument źródłowy i docelowy "spięte" razem w Oryginałach.


*dołożyliśmy wszelkich możliwych starań aby zaoszczędzić Twoje pieniądze po przez kompleksowe informacje i nasze druki w dwóch językach (abyś nie musiał/a tłumaczyć jeszcze tych dokumentów), aczkolwiek nie możemy brać odpowiedzialności za Twoje działania, poprawność i aktualność wszystkich formularzy czy decyzje urzędu przyznającego Kindergeld. Niniejsza strona i informacje w niej zawarte są prywatna wypowiedzią skierowaną Prywatnie do osób szukających w/w informacji i nie należy ich traktować jako doradztwo lub jakąkolwiek działalność komercyjna. Przedstawione informacje bazują na własnym doświadczeniu i informacjach ogólnie dostępnych w Internecie. Niniejszym wyłączamy w pełnym możliwym zakresie odpowiedzialność za przedstawione informacje a skorzystanie z nich jest równoznaczne z akceptacja wyłączenia naszej odpowiedzialności. Wszystkie informacje na stronie, wraz z szata graficzna, układem, treścią , - udostępniamy na zasadach licencji CC BY-NC-ND 4.0.