Rozliczanie MwSt.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

ROZLICZANIE MWST. (ODPOWIEDNIK POLSKIEGO VAT)

W przygotowaniu (Nie kompletne) ....

 

1. Wybór programu do wystawiania rachunków i księgowości

Na chwile obecna według naszych doświadczeń, najprostszy, tani i intuicyjny program do wystawiania rachunków i księgowości to LEX OFFICE. Program działa przez przeglądarkę internetową (web aplikacja) wiec nie będzie potrzebne instalowanie jakiegokolwiek oprogramowania na komputerze.

2. Informacje o programie i jego możliwościach

- Darmowy okres próbny (30 dni)
- Cena od 6,90 netto € do 14,90 € netto /miesięcznie (w zależności od wybranej opcji)
- Najdroższy pakiet za 14,90 € netto miesięcznie posiada w sobie moduł do rozliczeń rocznych i wiele innych dodatkowych opcji w tym rozliczanie VAT (Gorąco Polecamy właśnie ten Pakiet, tym bardziej że cena jest naprawdę niewygórowana).
- Program daje możliwości wystawiania rachunków, księgowania rachunków, prowadzenie "kasy", deklaracje VAT (miesięczne, kwartalne, roczne), wprowadzania rachunków jakie otrzymaliśmy (z opcją rozpoznawania tekstu OCR), monitoruje konto bankowe firmy i powiązuje automatycznie wystawione rachunki z wpłatami na koncie, wystawia listy nadawcze, bilansowanie, zgłasza drogą elektroniczna do Urzędu skarbowego deklaracje VAT, etc..
- Intuicyjna obsługa (wystarczy nauczyć się "wzrokowo" kilku czynności lub kilku wyrażeń w j. Niemieckim).

3. Co musisz wiedzieć o Niemieckim Urzędzie skarbowym

- Jeżeli wykonujesz sam rozliczenia podatkowe, urząd skarbowy jest dla Ciebie bardzo wyrozumiały a w razie wykrycia błędów, poinformuje Cię o tym, poprosi o korektę/wyjaśnienia, da czas na odpowiedz a nawet pomoże i wyjaśni na przykładach "co zostało źle zrobione i jak należy to wykonać".
Niemiecki urząd skarbowy nie wysyła najpierw kar finansowych a później nie nakazuje sprostowań !
- Jeżeli tylko regularnie rozliczasz się przed urzędem skarbowym z MwSt.(VAT) nie później niż do 10-go każdego miesiąca, jesteś "pożądanym" podatnikiem.
- Jeżeli jesteś firma handlowa to twoja księgowość ogranicza się jedynie do zakupów, sprzedaży i prowizji a wiec dla Ciebie jest to prosta księgowość a dla Urzędu skarbowego klarowna sytuacja.
- Niemiecki urząd skarbowy nie przyjmuje deklaracji podatkowych droga korespondencyjna (papierowa) a jedynie droga elektroniczna do czego został stworzony portal/system o nazwie ELSTER gdzie za darmo uzyskasz swój podpis cyfrowy aby wszystkie deklaracje podatkowe można było podpisać swoim podpisem elektronicznym.
- Polacy mający firmy w Niemczech a mieszkający w Polsce , zawsze trafiają do jednego z trzech urzędów skarbowych (według pierwszej litery nazwiska).
- Nie bój się ze popełnisz błąd, to jest rzecz zrozumiała (bo przecież nie jesteś księgowym) i nie powoduje to sankcji prawnych ( jeżeli zostało to sprostowane) ale używając oprogramowania LEX OFFICE jakikolwiek błąd jest nie możliwy do wykonania (program na to nie pozwoli).

4. Rejestracja konta na stronie LEX OFFICE

- Adres strony rejestracji to:  https://www.lexoffice.de

*Zobacz film "Jak zarejestrować konto w LEX OFFICE". Film z napisami w języku Polskim ( po ich włączeniu).

5. Aktywacja konta i podstawowe ustawienia oraz przegląd opcji.